تلفن:  1561 
ایمیل: customers@irfarabi.com

معاملات آنلاین آتی کالا

زمانی فرا می رسد که افسوس نداشتن سرمایه کافی جهت استفاده مناسب از فرصت های بازار را می کشید. شما که حرفه ای هستید و توانایی پیش بینی تشخیص جهت بازار و قیمت ها و روندها را دارید، معاملات آتی به شما این امکان را می دهد که تا حدود ۵ تا ۱۰ برابری سرمایه خود ریسک کنید و با استفاده از اهرم های تعریف شده در سیستم معادلات آتی، آرزوهای خود را هر چه سریعتر تحقق بخشید.

اطلاعات تماس

 • تهران خیابان سید جمال الدین اسدآبادی خیابان یازدهم نبش خیابان فراهانی پور شماره ۱۲ واحد ۳
 • ۸۸۵۵۹۳۳۴(۰۲۱) 
 • future@irfarabi.com
برای شروع آماده اید؟

با کارگزاری فارابی سریع و آسان فعالیت خود را در بازار سرمایه آغاز کنید.

افتتاح حساب آنلاین
Untitled Document
قرارداد آتی توافقنامه ای بین خریدار و فروشنده بمنظور تحویل دادن و تحویل گرفتن یک کالای پایه در تاریخ مشخصی در آینده می باشد . در قرارداد آتی موارد زیر باید تعیین شود : قیمت قرارداد تعداد قرارداد ماه تحویل کالا
روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 10 الی 17 و پنجشنبه ها 10 الی 13
مشتریان چنانچه تصمیم به برداشت وجه از حساب در اختیار بورس کالا را داشته باشند با معامله گر آتی تماس تلفنی گرفته و فرم انتقال وجه را تکمیل نمایند. ٢٤ ساعت پس از تکمیل فرم، انتقال وجه توسط بورس کالا انجام می شود.
 • مراجعه به کارگزاری و ارائه مدارک هویتی
 • دریافت نامه معرفی به بانک جهت افتتاح حساب در اختیار بورس کالا
 • تکمیل و امضای فرم ها شامل فرم های در خواست کد-اهراز هویت -اقرار نامه و بیانیه ریسک-تعهد نامه
 • واریز وجه تضمین در حساب در اختیار بورس کالا
 • درخواست خرید یا فروش به صورت تلفنی پس از فعال شدن کد معاملاتی
با مراجعه به سایت بورس کالای ایران ( http://cdn.ime.co.ir) و مشاهده نمای بازار قراردادهای آتی در ساعات معاملات. با مراجعه به این سایت علاوه بر اطلاع از وضعیت قیمت ها می توان از آخرین اخبار در این زمینه اطلاع پیدا کرد.
خیر، کد معاملات آتی سکه با کد سهامداری متفاوت می باشد و4روز کاری پس از تکمیل فرم های مربوطه آماده می شود.
 • اشخاص حقیقی:
  اصل شناسنامه و کارت ملی مدرک تحصیلی
 • اشخاص حقوقی:
  1. آگهی تاسیس
  2. رونوشت آگهی تاسیس شرکت
  3. آگهی تغییرات نفرات
  4. معرفی وکیل
  5. اظهارنامه مالیاتی
  6. رونوشت آخرین آگهی روزنامه رسمی تغییرات شرکت(هیئت مدیره، صاحبان امضاء مجاز و سرمایه)
  7. رونوشت شناسنامه و کارت ملی همه اعضاء هیئت مدیره اصلی ،علی البدل و مدیر عامل
تحلیلگران بازار آتی دو نوع تحلیل انجام می دهند :
 1. تحلیل بنیادی ( Fundamental)
 2. تحلیل تکنیکی ( Technical )
  1. تحلیل بنیادی : کار تحلیل گران بنیادی این است که ببینند چه عواملی بر روی عرضه و تقاضای کالاها تاثیر می گذارند . این عوامل شامل آب و هوا ، قدرت پولی یک کشور ، روابط سیاسی و اقتصادی بین یک کشور با دیگر کشورها و نیز سیاستهای دولت در زمینه انرژی ، پولی ، مالی و نرخ بهره می باشد .
  2. تحلیل تکنیکی : کار تحلیلگران تکنیکی این است که مطالعه حجم معاملات کالا ، محاسبه قراردادهای باز در بازار و روند قیمت ها در گذشته نسبت به یک کالای مشخص را بررسی می نمایندآنها با استفاده از روند قیمته ای گذشته به روند قیمت ها در آینده پی می برند و با قراردادن قیمتها در چارتها و مطالعه چارتها می پردازند .
اتاق پایاپای بعنوان بازوی مالی بورس و محلی برای تسویه معاملات می باشد . اتاق پایاپای ضمن تسویه معاملات ، ثبت و ضبط معاملات کلیه خریداران و فروشندگان را نیز بعهده دارد . چنانچه عضوی از اجرای تعهدات مالی خود نکول نماید ، مداخله نموده و از یکپارچگی معاملات بازار حمایت می نماید به همین دلیل با توجه به وجود مقررات در بورس کالای ایران از آغاز فعالیت خود تا کنون حق هیچ یک از مشتریان در قراردادها تضییع نگردیده است ، زیرا اتاق پایاپای ضمانت مالی کلیه قراردادها را بعهده دارد.
چنانچه مشتری ( خریدار / فروشنده ) در بورس بخواهد از تحویل دادن یا تحویل گرفتن کالا خودداری ورزد باید قراردادی را که خریده قبل از سررسید به فروش رساند و چنانچه قراردادی رادر بورس فروخته است باید آنرا خریداری نموده تا وارد دوره الزام آور تحویل کالا نشود در غیر اینصورت مجبور است تعهدات تحویل کالا را رعایت نماید و یا مشمول جریمه سنگینی شود.
سرمایه گذار باید سه روز قبل از آخرین روز معاملاتی، آمادگی خود را جهت تسویه نهایی به کارگزاری اعلام و بدین ترتیب وارد دوره سه روزه می گردد که می تواند موقعیت های خود را ببندد و یا جهت تسویه نهایی اقدام نماید.در تسویه نهایی فروشنده سکه ها باید اقدام به تحویل آنها و خریدار باید اقدام به واریز وجه سکه ها بر اساس شرایط قراردادهای در اختیار خود نماید.
قیمت معاملات آتی کالا به دلایل متفاوت وابستگی معینی به قیمت نقدی کالا دارد، اگر این وابستگی وجود نداشته باشد، معامله گران بسرعت تلاش می کنند تا وابستگی مناسبی را بین آنها بیابند . بمنظور ایجاد این وابستگی قیمت بین نقد و آتی ، لازم است کالای نقدی در مقابل یک موقعیت آتی به تحویل منجر شود، چنانچه این عمل رخ ندهد، هیچگونه ارتباطی بین بازار نقدی و آتی وجود نخواهد داشت و نتیجتاً دلیل و منطقی در قیمتهای معاملاتی در این ارتباط وجود ندارد.
دو مفهوم مهم در معاملات آتی کالا عبارت از حجم و قراردادهای تسویه نشده(باز) می باشد . در بورسها آمار و ارقام در این خصوص بطور روزانه منتشر می شود. در برابر هر قراردادی که خریداری می شود یک قرارداد بفروش می رسدکه ممکن است ضمن آن فروش یک قرارداد خرید بسته شود و قرارداد باز جدید نباشد ، بنابراین مجموعه خریدها و فروشها نباید با یکدیگر جمع شوند.
حجم قرارداد عبارتست از تعداد قراردادهایی که در طی روز معامله می شود.
هزینه ای است که مشتری بابت انجام سفارش وی( خرید / فروش ) به کارگزار پرداخت می نماید.
در بازارهای آتی این سپرده نوعاً بمفهوم ضمانت نامه ای است که برای انجام معاملات مورد نیاز است و این مبلغ ضروریترین وجهی است که طرفین معامله ( خریدار ، فروشنده ) لازم است بمنظور اطمینان از بدهی احتمالی واریز نمایند . مبلغ سپرده در حساب در اختیار بورس نگهداری می شود . چنانچه مشتری در موقعیت معاملاتی خود با زیان روبرو شود ، وجه از حساب سپرده وی خارج می شود و چنانچه مشتری سود کسب نماید به موجودی حساب وی افزوده می شود . حداقل سپرده مورد نیازمشتری توسط بورس تعیین می شود . این میزان بستگی به نوسان قیمت ها دارد.
ابتدا درخواست سفارشات خرید یا فروش افراد حقیقی یا حقوقی تسلیم شرکتهای کارگزاری دربورس کالای ایران می شود مثلاً چنانچه مشتری تصمیم به خرید یک قرارداد آتی نماید،ابتدا به کارگزاری مراجعه و کارگزار وضعیت مشتری را بررسی نموده سپس سفار ش مشتری را پس از طی مراحل و مقررات بورس کالا و امضای بیانیه ریسک ، واریز وجه مربوطه توسط مشتری آن را وارد سیستم معاملاتی بورس کالای ایران می نماید .
در این مرحله مشخصات مشتری ، درخواست وی و زمان سفارش مشتری توسط اتاق پایاپای مهروامضاء و سپس به کارگزار معامله گر مسئول در تالار تحویل می گردد .
در سفارشات ارائه شده توسط مشتری به کارگزار موارد زیر اعلام می گردد :
 • تعدادقرارداد
 • ماه قرارداد
 • قیمت قرارداد
لذا کارگزار طبق شرایط فوق معامله را برای مشتری انجام می دهد . چنانچه مشتری در سفارش خود قیمت را تعیین ننماید ، کارگزار معامله را به بهترین قیمت بازار انجام می دهد که به آن می گویند .
بعلاوه مشتریان به کارگزاران اعلام می نمایند معامله را با شرایط معین مورد درخواست آنها انجام دهند.