Untitled Document
بله ، اما بهتر است برای معاملات آنلاین به دلیل ماهیت آنلاین آن از اینترنت پر سرعت استفاده کرد.
خیر. در صورت تقاضای وجه ، مبلغ مورد نظر ۲ روز کاری بعد از فروش به حساب مشتری واریز خواهد شد.
این پیغام به معنی درحال ارسال بودن دستور به سامانه معاملات می باشد و اگر این پیغام در مدت معینی از بین نرفت مشتری باید مراتب را به واحد پشتیبانی اطلاع دهد.
این پیغام خطا به این معنی می باشد که یا سهم موجود برای فروش مشکل کار گزار ناظر دارد و مشتری باید برای امکان فروش سهم ،کارگزار ناظر خود را با مراجعه حضوری به کارگزاری تغییر دهد و یا تعداد سهام فروش اشتباه است.
این پیغام خطا به این معنی می باشد که مبلغ موجود در حساب انتخابی مشتری برای خرید کافی‌ نمی باشد .
سفارش در سیستم ثبت گردید: به این مفهوم است که درخوست شما در سیستم معاملات ثبت گردیده وبه معنی انجام شدن آن نیست. سفارش به صورت کامل انجام شد: به این مفهوم است که سفارش انجام شده است.
این مشکل به دو دلیل اتفاق می افتد: بحث کارگزار ناظر بحث به روز نکردن به موقع اطلاعات توسط سپرده گذاری مرکزی .
اگراطلاعات لازم برای تصمیم گیری درمورد خریدیافروش سهام دردسترس سرمایه گذاران نباشد.یا این که انتظار برود اطلاعاتی موثربرقیمت سهام یاتصمیم سرمایه گذاران وجود داشته باشد که هنوز افشا نشده باشد،نماد معاملاتی سهم برای مدتی متوقف می شودوپس از انتشارکامل اطلاعات دوباره نماد معاملاتی بازگشایی خواهد شد.بدیهی است درمدت زمان توقف نماد،آن سهم قابلیت خرید وفروش ندارد.
لیست کارمزد معاملات را میتوانید در این صفحه مشاهده نمایید.
لیست شماره حساب ها را میتوانید در این صفحه مشاهده نمایید.
سایت www.tsetmc.com مناسبترین سایت برای این موضوع می باشد.بدیهی است خود کارکنان شرکت نیز دراین مورد پاسخگو می باشند.
بصورت مصداقی خیر، ولی تحلیل های کلی ازوضعیت بازار بورس درسایت شرکت قرار داده می شود.
میتوان حضوری وبااستفاده ازدستگاه کارت خوان،یاازطریق اینترنت،یابانکهای طرف حساب باکارگزاری فارابی واریز وجه نمایید.
درصورت بستانکار شدن از مجموعه،ویادرخواست واریز وجه حاصل از فروش ،داشتن حداقل یک شماره حساب الزامیست.
این کارتنها درصورت داشتن وکالت نامه محضری امکان پذیراست.علاوه براین داشتن شناسنامه وٰکارت ملی وکیل وکپی برابر اصل شناسنامه وکارت ملی موکل الزامیست.همچنین برای فروش وکالتی،وکالت نامه بایدمورد تاییدشرکت سپرده گذاری مرکزی واقع درخیابان سعدی جنوبی،ساختمان تقی نیا قرار گرفته ،برگه تاییدیه همراه برگه های سهام موکل همراه مشتری باشد. *داشتن وکالت نامه برای قیم فرزند زیر 18 سال الزامی نیست.
قرارداد آتی توافقنامه ای بین خریدار و فروشنده بمنظور تحویل دادن و تحویل گرفتن یک کالای پایه در تاریخ مشخصی در آینده می باشد . در قرارداد آتی موارد زیر باید تعیین شود : قیمت قرارداد تعداد قرارداد ماه تحویل کالا
مشتریان قراردادهای آتی علاوه بر واریز وجه تضمین اولیه موظف به پرداخت حداکثر تا سقف ٢٠٪ از وجه تضمین اولیه مورد نیاز برای موقعیتهای معاملاتی خود به عنوان تضمین معاملات آتی نزد کارگزار می باشند.
    روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ١٠ الی ١۷ و پنجشنبه ها ١٠ الی ۱۶  انجام میشود.
مشتریان چنانچه تصمیم به برداشت وجه از حساب در اختیار بورس کالا را داشته باشند باید با تماس تلفنی به کارگزاری و فرم انتقال وجه را تکمیل نمایند. ٢٤ ساعت پس از تکمیل فرم، انتقال وجه توسط بورس کالا انجام می شود.
 • مراجعه به سایت ، ثبت نام و نکمیل فرم مربوطه
 • دریافت نامه معرفی به بانک جهت افتتاح حساب در اختیار بورس کالا
 • تکمیل و امضای فرم ها شامل فرم های در خواست کد-اهراز هویت -اقرار نامه و بیانیه ریسک-تعهد نامه
 • واریز وجه تضمین در حساب در اختیار بورس کالا
با مراجعه به سایت بورس کالای ایران ( CDM.IME.CO.ir) و مشاهده نمای بازار قراردادهای آتی در ساعات معاملات. با مراجعه به این سایت علاوه بر اطلاع از وضعیت قیمت ها می توان از آخرین اخبار در این زمینه اطلاع پیدا کرد.
خیر، کد معاملات آتی سکه با کد سهامداری متفاوت می باشد و ٤ روز کاری پس از تکمیل فرم های مربوطه آماده می شود.

 • اشخاص حقیقی: 
 • اصل شناسنامه و اصل کارت ملی
 • مدرک تحصیلی
 • اشخاص حقوقی:
 • رونوشت آگهی تغییرات نفرات  شرکت
 • رونوشت آخرین آگهی روزنامه رسمی تغییرات شرکت(هیئت مدیره، صاحبان امضاء مجاز و سرمایه)
 • رونوشت شناسنامه و کارت ملی همه اعضاء هیئت مدیره اصلی ،علی البدل و مدیر عامل
 • معرفی وکیل
 • اظهارنامه مالیاتی

 

تحلیلگران بازار آتی دو نوع تحلیل انجام می دهند :
 1. تحلیل بنیادی ( Fundamental)
 2. تحلیل تکنیکی ( Technical )
  1. تحلیل بنیادی : کار تحلیل گران بنیادی این است که ببینند چه عواملی بر روی عرضه و تقاضای کالاها تاثیر می گذارند . این عوامل شامل آب و هوا ، قدرت پولی یک کشور ، روابط سیاسی و اقتصادی بین یک کشور با دیگر کشورها و نیز سیاستهای دولت در زمینه انرژی ، پولی ، مالی و نرخ بهره می باشد .
  2. تحلیل تکنیکی : کار تحلیلگران تکنیکی این است که مطالعه حجم معاملات کالا ، محاسبه قراردادهای باز در بازار و روند قیمت ها در گذشته نسبت به یک کالای مشخص را بررسی می نمایندآنها با استفاده از روند قیمته ای گذشته به روند قیمت ها در آینده پی می برند و با قراردادن قیمتها در چارتها و مطالعه چارتها می پردازند .
اتاق پایاپای بعنوان بازوی مالی بورس و محلی برای تسویه معاملات می باشد . اتاق پایاپای ضمن تسویه معاملات ، ثبت و ضبط معاملات کلیه خریداران و فروشندگان را نیز بعهده دارد . چنانچه عضوی از اجرای تعهدات مالی خود نکول نماید ، مداخله نموده و از یکپارچگی معاملات بازار حمایت می نماید به همین دلیل با توجه به وجود مقررات در بورس کالای ایران از آغاز فعالیت خود تا کنون حق هیچ یک از مشتریان در قراردادها تضییع نگردیده است ، زیرا اتاق پایاپای ضمانت مالی کلیه قراردادها را بعهده دارد.
چنانچه مشتری ( خریدار / فروشنده ) در بورس بخواهد از تحویل دادن یا تحویل گرفتن کالا خودداری ورزد باید قراردادی را که خریده قبل از سررسید به فروش رساند و چنانچه قراردادی رادر بورس فروخته است باید آنرا خریداری نموده تا وارد دوره الزام آور تحویل کالا نشود در غیر اینصورت مجبور است تعهدات تحویل کالا را رعایت نماید و یا مشمول جریمه سنگینی شود.
سرمایه گذار باید سه روز قبل از آخرین روز معاملاتی، آمادگی خود را جهت تسویه نهایی به کارگزاری اعلام و بدین ترتیب وارد دوره سه روزه می گردد که می تواند موقعیت های خود را ببندد و یا جهت تسویه نهایی اقدام نماید.در تسویه نهایی فروشنده کالا ها باید اقدام به تحویل آنها و خریدار باید اقدام به واریز وجه کالا ها بر اساس شرایط قراردادهای در اختیار خود نماید. در صورتی که در پایان آخرین روز معاملاتی سرمایه گذار دارای موقعیت معاملاتی باز باشد و از انجام تسویه نهایی خودداری نماید می بایست جریمه ای معادل ١٪ ارزش روز سکه را پرداخت نماید.
قیمت معاملات آتی کالا به دلایل متفاوت وابستگی معینی به قیمت نقدی کالا دارد، اگر این وابستگی وجود نداشته باشد، معامله گران بسرعت تلاش می کنند تا وابستگی مناسبی را بین آنها بیابند . بمنظور ایجاد این وابستگی قیمت بین نقد و آتی ، لازم است کالای نقدی در مقابل یک موقعیت آتی به تحویل منجر شود، چنانچه این عمل رخ ندهد، هیچگونه ارتباطی بین بازار نقدی و آتی وجود نخواهد داشت و نتیجتاً دلیل و منطقی در قیمتهای معاملاتی در این ارتباط وجود ندارد.
دو مفهوم مهم در معاملات آتی کالا عبارت از حجم و قراردادهای تسویه نشده(باز) می باشد . در بورسها آمار و ارقام در این خصوص بطور روزانه منتشر می شود. در برابر هر قراردادی که خریداری می شود یک قرارداد بفروش می رسدکه ممکن است ضمن آن فروش یک قرارداد خرید بسته شود و قرارداد باز جدید نباشد ، بنابراین مجموعه خریدها و فروشها نباید با یکدیگر جمع شوند.
حجم قرارداد عبارتست از تعداد قراردادهایی که در طی روز معامله می شود.
هزینه ای است که مشتری بابت انجام سفارش وی( خرید / فروش ) به کارگزار پرداخت می نماید.
در بازارهای آتی این سپرده نوعاً بمفهوم ضمانت نامه ای است که برای انجام معاملات مورد نیاز است و این مبلغ ضروریترین وجهی است که طرفین معامله ( خریدار ، فروشنده ) لازم است بمنظور اطمینان از بدهی احتمالی واریز نمایند . مبلغ سپرده در حساب در اختیار بورس نگهداری می شود . چنانچه مشتری در موقعیت معاملاتی خود با زیان روبرو شود ، وجه از حساب سپرده وی خارج می شود و چنانچه مشتری سود کسب نماید به موجودی حساب وی افزوده می شود . حداقل سپرده مورد نیازمشتری توسط بورس تعیین می شود . این میزان بستگی به نوسان قیمت ها دارد.
ابتدا درخواست سفارشات خرید یا فروش افراد حقیقی یا حقوقی تسلیم شرکتهای کارگزاری دربورس کالای ایران می شود مثلاً چنانچه مشتری تصمیم به خرید یک قرارداد آتی نماید،ابتدا به کارگزاری مراجعه و کارگزار وضعیت مشتری را بررسی نموده سپس سفار ش مشتری را پس از طی مراحل و مقررات بورس کالا و امضای بیانیه ریسک ، واریز وجه مربوطه توسط مشتری آن را وارد سیستم معاملاتی بورس کالای ایران می نماید .
در این مرحله مشخصات مشتری ، درخواست وی و زمان سفارش مشتری توسط اتاق پایاپای مهروامضاء و سپس به کارگزار معامله گر مسئول در تالار تحویل می گردد .
در سفارشات ارائه شده توسط مشتری به کارگزار موارد زیر اعلام می گردد :
 • تعدادقرارداد ؟
 • ماه قرارداد ؟
 • قیمت قرارداد ؟
لذا کارگزار طبق شرایط فوق معامله را برای مشتری انجام می دهد . چنانچه مشتری در سفارش خود قیمت را تعیین ننماید ، کارگزار معامله را به بهترین قیمت بازار انجام می دهد که به آن می گویند .
بعلاوه مشتریان به کارگزاران اعلام می نمایند معامله را با شرایط معین مورد درخواست آنها انجام دهند.
بورس کالا بازاری متشکل و سازمان یافته‌ است که در آن به طور منظم کالا یا کالاهای معینی با روش هایی مشخص مورد معامله قرار می‌گیرند . معمولا در این بازار تعداد زیادی از عرضه‌کنندگان، کالاهای خود را به خریداران عرضه می نمایند. هرچند از نظر تئوری طبقه‌بندی‌های متعددی برای بورس کالا وجود دارد؛ اما با گسترش بازارها، عملا چندین نوع ازنظام های اقتصادی بورس کالا در قالب یک تشکل متمرکز قرار گرفته است. به طور معمول بورس‌های کالایی را در کنار بورس‌های اوراق بهادار تعریف می‌کنند. رسم است که کالاهای خام و فرآوری ‌نشده مانند فلزات، پنبه، گندم، برنج و... در بورس کالا داد و ستد ‌می شوند.
درحال حاضر زمینه های فعالیت بورس کالای ایران عبارتند از :
 • فلزات و مواد معدنی (کانی های فلزی)
 • محصولات شیمیایی و پتروشیمی
 • محصولات کشاورزی
 • معاملات آتی ( Future )
هر مشتری برای انجام معامله نیاز به اخذ کد معاملاتی دارد. این کد در بورس کالا منحصر بفرد بوده و معاملات مشتری از طریق آن صورت می گیرد. (علاوه بر آن برای خرید آن دسته از محصولاتی که توسط شرکت بازرگانی پتروشیمی و فولاد مبارکه اصفهان عرضه می شود خریداران نیاز به دریافت کد شناسه ای از شرکتهای مذکور دارند) برای اخذ کد معاملاتی، می بایست فرمی که توسط بورس کالا تهیه شده است را از کارگزار دریافت، تکمیل و مجدداً به کارگزار تحویل داد تا کارگزار اقدام به اخذ کد بورسی نماید. مدارک لازم برای این امر عبارتند از:
اشخاص حقیقی : تکمیل فرم درخواست کد بورسی، تکمیل فرم مشخصات مشتریان، شناسنامه، کارت ملی، آخرین مدرک تحصیلی
اشخاص حقوقی : تکمیل فرم درخواست کد بورسی، تکمیل فرم مشخصات مشتریان، کپی آخرین آگهی تغییرات شرکت، کپی آگهی تغییرات شرکت، کپی اساسنامه شرکت، کپی شناسنامه و کارت ملی اعضاء هیأت مدیره، کپی آخرین صورتهای مالی حسابرسی شده.
جهت انجام معامله، مشتریان بعد از دریافت کد معاملاتی می بایست فرم سفارش خرید را تکمیل نمایند. دراین فرم که طبق استانداردهای بورس تهیه شده و نسخ خام آن در اختیار شرکتهای کارگزاری قرار دارد، خریدار علاوه بر مشخصات عمومی خود اعم از نام و نام خانوادگی و . . . مشخصات کالای درخواستی به همراه قیمت مورد نظرش را نیز ثبت می نماید.
معرفی وکیل
اظهارنامه مالیاتی
معاملات در بورس کالا بواسطه شرکتهای کارگزاری و مشخصاً نمایندگان آنها (معامله گرها) در تالار معاملات صورت می گیرد. معامله گران در تالار معاملات، سفارشهای خرید یا فروش را در زمان معامله که برای هر محصول عموماً 3 تا 4 دقیقه است در سیستم معاملات وارد می کنند. جزئیات این امر به شرح ذیل است: در معاملات نقدی بورس کالا چهار زمان وجود دارد: زمان سبز، زرد، قرمز و آبی.

از لحظه اعلام عرضه هرکالایی توسط ناظر بازار، زمان سبز کالا آغاز می شود (بطور استاندارد ۱۲۰ ثانیه) در این زمان کارگزار عرضه کننده حجم و قیمت پیشنهادی فروش کالا را در تابلو ثبت می کند و بعد از آن کارگزاران خریدار نسبت به ثبت حجم و قیمت پیشنهادی خرید اقدام می کنند.

با اتمام زمان سبز، زمان زرد آغاز می شود (بطور استاندارد ۶۰ ثانیه) در۲۰ ثانیه اول این زمان، فروشنده می تواند نسبت به کاهش نرخ فروش خود و یا افزایش حجم عرضه اقدام کند و البته خریداران نیز در این زمان می توانند نرخ پیشنهادی خرید را افزایش و تا قبل از پذیرش نرخ فروشنده، حجم تقاضا را نیز کاهش دهند. با اتمام زمان زرد ممکن است سه حالت رخ دهد:
 1. خریداران نرخ پیشنهادی فروشنده را قبول کنند و تقاضا کمتر از عرضه باشد. در این حالت حتی اگر یک کارگزار نیز نرخ فروشنده را بپذیرد معامله انجام می شود. و بعد از چند ثانیه استراحت (زمان آبی) محصول بعدی عرضه می شود.
 2. هیچ یک از خریداران نرخ پیشنهادی فروشنده را قبول نکنند. در این حالت ناظر بازار که تا به اینجا تمام اتفاقات را بصورت شفاهی برای حاضرین تالار قرائت می کرده است وارد عمل شده و سعی می کند به نوعی با درخواست کاهش نرخ از فروشنده و یا افزایش نرخ از خریداران، معامله را به سرانجام رساند.
 3. حجم تقاضاهایی که نرخ فروشنده را پذیرفته اند از میزان عرضه بیشتر باشد.در اینجا بازار واردشکل حراج حضوری (رقابت) می شود و از آنجاییکه تقاضا برای کالا از حجم عرضه آن بیشتر است پس کالا به شخصی می رسد که بالاترین نرخ را پیشنهاد دهد. این اتفاق در زمان قرمز یا رقابت (۶۰ ثانیه) رخ می دهد.

  در نهایت با اتمام زمان قرمز، کالا به بالاترین نرخ تعلق می گیرد و مابقی عرضه (درصورت وجود) به نرخهای بعد از آن تعلق خواهد گرفت.
معمولاً با اتمام هر معامله ای، تالار وارد زمان آبی (۶۰ ثانیه) می شود و معامله گران فرصتی جهت استراحت خواهند داشت. تمام زمانهای فوق بصورت استاندارد بیان شده است و ناظر بازار این حق را دارد تا در میان هریک از زمانهای فوق بازار را بطور موقت متوقف کرده و یا هریک از زمانهای اشاره شده را تمدید نماید.
تولیدکنندگان و بازرگانان مواد اولیه
همواره یکی از بزرگترین مشکلات تولید کنندگان در ایران مشکل تهیه مواد اولیه به دلیل عدم شفافیت بازار، نامعلوم بودن روند آتی قیمت محصولات و ناکارآمدی نظام تعیین قیمت و توزیع محصولات بوده است. ایجاد بورس کالا ، آهنگ نوید بخشی برای رفع مهمترین بخش از فرآیند عملیات یک واحد تولیدی است.
تولیدکنندگان می توانند با استفاده از ابزارهای داد و ستد در بورس ، در برابر نوسانات قیمت ایمن شوند و با خرید و فروش قراردادهای سلف و آتی، ریسک قیمت را پوشش دهند. بازرگانان نیز می توانند با همین روش با اطمینان خاطر بیشتری از قیمتهای آتی برای صادرات و واردات محصولات موردنظرشان تصمیم‌گیری نمایند.
مصرف‌کنندگان
صنایعی که مواد عرضه شده در بورس کالا را به عنوان مواد اولیه خود دریافت می نمایند، نقش بسیار مهمی در بازاربرعهده دارند. طبیعتا این صنایع نیز برای برنامه ریزی تولید خود، تمایل دارند از خطرات ناشی از نوسان قیمتها ایمن شوند و با برآوردی مطمئن از قیمت تمام شده، به تولید اقتصادی بپردازند. برای این گروه، بورس کالا مکان مطمئنی برای خرید مواد اولیه، دریافت اطلاعات موثق در مورد روند قیمت‌ها و در نتیجه تضمین سود شرکت است.
سازمان‌های ناظر ، ارائه کنندگان خدمات جنبی و کارشناسان تحلیل گر بازار
هر چند این نهادها و افراد به طور مستقیم در مبادلات شرکت نمی‌کنند، اما وجود آنها در رونق یا امنیت بازار ضروری است. شرکتهای بیمه، بانکها، انبارها، شرکتهای حمل و نقل، اتاق پایاپای وکارشناسان تحلیل گر از جمله ارائه دهندگان این خدمات و تسهیلات هستند.
سازماندهی بازار اولیه (عرضه اولیه) و شفافیت بازار از جهت عرضه، تقاضا، قیمت واقعی کالا و تصحیح ساختار بازار، شفاف بودن نحوه انجام معاملات خرید و فروش اعم از عرضه‌های اولیه یا ثانویه، برخورداری تولیدکنندگان و تجار از مزایای مترتب به قوانین و مقررات حاکم بر بورس، افزایش کارآیی و بهره‌وری بازاریابی و شفافیت و سهل‌الوصل بودن اطلاعات معامله‌ها را می‌توان از جمله حداقل منافع و اهداف بورس کالا برشمرد.
صندوق سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری موضوع
واحد سرمایه‌گذاری (UNIT) سهم کوچکترین جزء سرمایه
صدور واحد سرمایه‌گذاری خرید سهم ورود سرمایه‌گذار
ابطال واحد سرمایه‌گذاری فروش سهم خروج سرمایه‌گذار
خالص ارزش روز داراییها (NAV) عرضه و تقاضا مکانیزم قیمت گذاری
متغیر – در محدوده تعیین شده در اساسنامه ثابت – طبق اساسنامه سرمایه
صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری برگزاری مجمع فوق العاده و تصویب افزایش یا کاهش سرمایه توسط سهامداران نحوه افزایش و کاهش سرمایه
مدیر ضامن امین حسابرس بازرس هیات مدیره مدیرعامل مجمع عمومی سهامداران ارکان
زیاد کم نقد شوندگی
محدود معمولا نامحدود دوره فعالیت
دارد دارد دوره پذیره نویسی

خیر. گواهی ها با نام بوده و غیر قابل انتقال به غیر می باشد. اشخاص برای انتقال واحدهای سرمایه گذاری می توانند از مکانیزم ابطال و صدور مجدد به نام شخص جدید استفاده کنند.
NAV یا ارزش خالص داراییها در واقع ارزش مجموعه سرمایه گذاری صندوق تقسیم بر تعداد سهام آن است که در پایان هر روز معاملاتی با توجه به تغییرات قیمت سهام اوراق بهادار و سودهای نقدی تعلق گرفته به آن محاسبه میشود و در سایت صندوق برای عموم اعلام میگردد.
صندوقهای سرمایه گذاری به طور مستقیم تحت نظارت سه مرجع میباشند:
 1. متولی صندوق: نقش بازرس را برعهده دارد و از حسابرسان معتمد بورس انتخاب میگردد.
 2. حسابرس صندوق : تائید حسابها را برعهده دارد و از حسابرسان معتمد بورس
 3. سازمان بورس و اوراق بهادارکه نهاد ناظر بازار سرمایه ایران است.
مدیران سرمایه گذاری صندوق وجوه جذب شده را صرفاً در سهام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار، اوراق مشارکت، گواهی سپرده بانکی و سپرده های بانکی سرمایه گذاری میکنند.
اختلاف قیمت صدور و ابطال بابت کارمزدهای خرید و فروش سهام های صندوق است که توسط سازمان بورس دریافت میشود.
واحدهای سرمایه گذاری ممتاز در اختیار موسسین میباشد که قابل ابطال نیست ولی قابل انتقال به دیگری میباشد و حق حضور در مجمع صندوق را دارد. واحدهای عادی قابل عرضه به عموم است که قابل انتقال به غیر نیست ولی قابل ابطال است و حق حضور در مجامع را ندارد.

هر سرمایه گذار می تواند حداقل ١ واحد سرمایه گذاری و حداکثر ٥% از حداکثر واحدهای سرمایه گذاری را مالک شود.
باتوجه به اینکه صندوق سرمایه گذاری پارس سود تضمین شده ندارد، سودی تقسیم نمیکند فقط قیمت روز سهام صندوق (NAV) خریداری شده توسط شما تغییر میکند و در صورتی که بخواهید سود خود را دریافت نمایید باید همه یا تعدادی ازواحدهای خود را ابطال نمایید. همچنین این صندوق ضامن نقدشوندگی دارد که خرید واحد از شما به قیمت روز را تضمین نموده است. بدیهی است صندوقهای سرمایه گذاری در سهام همراه با ریسک می باشند و متاثر از بازده بازار سهام هستند.
 • مراجعه به صندوق و تکمیل فرم درخواست ابطال واحدهای سرمایه گذاری
 • تحویل گواهی سرمایه گذاری به همراه فرم درخواست ابطال واحد سرمایه گذاری به نماینده مدیر
 • ارائه مدارک هویتی / معرفی نامه و وکالتنامه رسمی برای ابطال الزامی است
 • دریافت رسید ابطال از نماینده مدیر
 • واریز وجه ابطال به حساب سرمایه گذار حداکثر ظرف 7 روز کاری از تاریخ ابطال
قیمت ابطال هر واحد با توجه به NAV ابطال یک روز بعد از درخواست ابطال محاسبه می شود.
قیمت صدور هر واحد با توجه به NAV صدور یک روز بعد از درخواست صدور محاسبه می شود.
حداقل واحدهای لازم برای سرمایه گذاری یک واحد می باشد.
 • مراجعه به شعبه صندوق و پر کردن فرم درخواست صدور واحد
 • ارائه مدارک هویتی
  1. اشخاص حقیقی، اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
  2. اشخاص حقوقی، آگهی تاسیس، آخرین تغییرات هیات مدیره، کپی اساسنامه و معرفی نامه
 • واریز وجه به حساب بانکی صندوق و ارائه فیش واریزی
 • دریافت رسید از نماینده مدیر صندوق
 • مراجعه بعد از سه روز کاری برای دریافت گواهی واحدهای صادر شده
 • مدیریت حرفه ای : اولین مزیت صندوق سرمایه گذاری مشترک ، مدیریت حرفه ای پول شماست . سرمایه گذاران به این دلیل در صندوق سرمایه گذاری می کنند که وقت و تخصص لازم را برای سرمایه گذاری به صورت انفرادی ندارند. صندوق مشترک سرمایه گذاری راهی ارزان برای سرمایه گذازان کوچک است که فردی را برای سرمایه گذاری و نظارت بر سرمایه گذاری خودشان استخدام کنند.
 • تنوع سازی : با سهام دار شدن در صندوق بجای خرید سهام به صورت انفرادی در بازار، ریسک سرمایه گذاری شما پخش می شود . فلسفه تنوع سازی این است که سرمایه گذاری در مجموعه زیادی از اوراق بهادار باعث می شود که زیان های ناشی از سرمایه گذاری در چند اوراق بهادار با سودهای حاصل از سرمایه گذاری در سایر اوراق بهادار حداقل شود. به عبارت دیگر هرچه تعداد سهام و اوراق قرضه شما زیاد باشد قدرت آسیب پذیری هر کدام از آنها به سرمایه گذاری شما حداقل می شود. صندوقها بزرگ شامل صدها سهم از سهم های مختلف است و امکان ایجاد چنین تنوعی هرگز برای یک سرمایه گذار کوچک میسر نیست.
 • صرفه جویی در مقیاس : به خاطر اینکه صندوق ها مقدار زیادی از سهام و اوراق بهادار را در هر معامله خرید و فروش می کنند هزینه های معاملاتی آنها بسیار پایین تر از مواردی است که فرد خود اقدام به معامله می کند.
 • نقدینگی : صندوق این امکان را به شما می دهد که در سریع ترین زمان ممکن پول خود را نقد کنید و برای فروش سهام خود با هیچ مشکلی مواجه نشوید.
 • آسانی و سهولت : خرید و فروش سهام صندوق به آسانی انجام می شود . با مبلغ بسیار کمی هم می توان در این صندوق ها سرمایه گذاری کرد.
نهادی است که منابع مالی را از مردم جمع آوری و در سبد متنوعی از اوراق بهادار سرمایه گذاری می کند. از مزایای سرمایه گذاری در این صندوقها می توان به مدیریت حرفه ای ، تنوع بخشی ، نقد شوندگی، کاهش میزان ریسک و پایین بودن سرانه هزینه هر سرمایه گذار اشاره کرد. بنابراین خرید گواهی این صندوق ها برای سرمایه گذاران خرد و افرادی که قصد سرمایه گذاری در سهام و سایر اوراق پذیرفته شده در بورس را دارند اما به دلیل فقدان توان تحلیل مناسب ، نداشتن وقت برای بررسی و انتخاب سهم و ... یا با ساز و کار بازار آشنا نیستند مطلوب و مناسب است. در واقع صندوق مشترک سرمایه گذاری مجموعه ای از سهام و اوراق قرضه است . واحدهای سرمایه گذاری صندوق به دو نوع عادی و ممتاز تقسیم می شود. سهام ممتاز دارای حق رای است و می تواند در مجمع صندوق شرکت کنند. دارندگان واحدهای سرمایه گذاری ممتاز نمی توانند با درخواست ابطال واحدهای سرمایه گذاری خود، سهم خود را از داراییهای صندوق مطالبه کنند، ولی می توانند واحدهای سرمایه گذاری ممتاز خود را به دیگران واگذار کنند. دارنده واحدهای سرمایه گذاری عادی دارای حق رای نیستو نمی تواند در مجامع صندوق شرکت کند، بلکه می تواند مطابق اساسنامه درخواست ابطال واحدهای سرمایه گذاری را ارائه دهد و سهم خود را از داراییهای صندوق پس از کسر بدهی ها و سایر هزینه ها ( معادل خالص ارزش روز واحدهای سرمایه گذاری خود پس از کسر کارمزد ابطال) دریافت کند.

Powered By soshyant.co


تلفن:  1561 
ایمیل: customers@irfarabi.com

سوالات متداول

آیا امکان خرید و فروش تمامی سهام ها از طریق معاملات آنلاین امکان پذیر می باشد ؟

توقف نماد معاملاتی به چه معناست ؟ وچه عللی باعث توقف نماد می شود؟

معاملات اوراق بهادار دربورس تهران درچه ساعاتی صورت می پذیرد؟

کارمزد مشتری به کارگزار چیست ؟

 و.......

Untitled Document
برای ورود به سایت از نسخه به روز مرورگر گوگل کروم استفاده نمایید و فیلترشکن و از فعال نبودن vpn اطمینان حاصل نمایید. از صحت نام کاربری و رمز عبور نیز مطمئن باشید. اگر باز هم مشکل ورود به سایت حل نشد با تلفن 1561 داخلی 1 تماس بگیرید
لطفا با 1561 داخلی 1 تماس بگیرید ، همکاران پشتیبان رمز جدید را برای شما ارسال می نمایند.
برای اطلاع از نام کاربری باید با شعبه ی خود یا 1561 داخلی 1 تماس بگیرید ولی برای رمز عبور می توانید از طریق سایت بازیابی رمز را انجام دهید برای این کار گزینه فراموشی رمز عبور را انتخاب نمایید سپس نام کاربری و کد امنیتی نمایش داده شده را وارد نمایید گزینه دریافت کد اعتبارسنجی را بزنید و مجدد کدی که پیامک میشود به همراه کد امنیتی وارد کرده تا رمز جدید برای شما پیامک شود
هنگامی که بیش از 3 بار نام کاربری یا رمز را اشتباه وارد نمایید اکانت شما قفل میشود ترجیحا با موبایلی که هنگام ثبت نام اعلام کرده اید با 1561 داخلی 1 تماس حاصل نمایید تا همکاران بخش پشتیبانی فارابیکسو مجددا دسترسی شما را فعال کنند.
واردصفحه کاربری شوید بالای صفحه سمت چپ اسم شما نوشته شده روی لوگوی دایره شکل کنارآن کلیک کرده و گزینه تغییر رمز عبور را انتخاب نمایید. از این قسمت می توانید نام کاربری و رمز عبور را تغییر دهید. دقت داشته باشید که باید حتما به انگلیسی تایپ کنید وبرای انتخاب رمز هم ، عبارتی شامل حرف و عدد و حداقل 8 کاراکتر انتخاب نمایید. حداقل یکی از حروف هم بزرگ تایپ شود.
ابتدا برروی "فراموشی رمز عبور" کلیک کرده و سپس برای دریافت رمز عبور جدید، لطفا نام کاربری و کد امنیتی را وارد نموده و بر روی دکمه دریافت کد اعتبارسنجی کلیک نمایید. کد اعتبارسنجی از طریق پیامک به شماره همراهی که در زمان افتتاح حساب کاربری درفرمهای کارگزاری درج نموده اید ارسال خواهد شد. با وارد کردن کد اعتبار سنجی در کادر مربوطه ، کلمه عبور جدید برای شما ارسال
پیشنهاد میشود از آخرین نسخه مرورگر کروم برای باز کردن سایت استفاده کنید. لینک دانلود مرورگر کروم
"برای حل این مشکل لطفا clear cache را مطابق مراحل زیر انجام دهید: بالای صفحه ی مرورگر ، زیر علامت ضربدر 3تا نقطه زیرهم هست کلیک کنید از پنجره ای که باز میشه ستینگ setting رو انتخاب کنید مجدد از پنجره جدید ادونس Advance رو بزنید از قسمت پرایوسی Privacy and security آیتم کلیربراوزینگ دیتا Clear browsing data رو بزنید.حالت از ابتدا the beginnig of time را انتخاب کنید , وبعد روی کلیر Clear کلیک کنید بعد از اتمام پاکسازی مرورگر را ببندید و دوباره وارد صفحه کاربری خود شوید."
فارابیکسو سامانه معاملات برخط کارگزاری فارابی است و خدمات و امکانات ویژه و منحصر به خود را دارد. چنانچه نام کاربری و رمز عبور فارابیکسو را دریافت کرده اید از لینک زیر می توانید وارد شوید: https://www.farabixo.com
"شما از این بخش به مباحث آموزشی ، مشاوره ای و تحلیلی دسترسی دارید. با انتخاب این گزینه ستون سمت چپ صفحه شما ، گزینه های دیگری فعال میشود که از هرکدام با توجه به موضوعات منتشره می توانید جهت کار با فارابیکسو ، انتخاب و بررسی سهم و ... استفاده نمایید. یکی از گزینه های جذاب این بخش 100تحلیل و فارابی هست. در بخش 100 تحلیل وبینارهای آموزشی و در بخش فارابی تحلیل نمادهای مختلف منتشر میشود."
"شما از سه روش مختلف در صفحه خود می توانید آموزش کار با فارابیکسو را مشاهده نمایید. در نمای کلاسیک سمت چپ پایین صفحه لوگوی دایره شکلی با نماد ? وجود دارد که با کلیک روی آن برای قسمتهای مختلف صفحه راهنمای نوشتاری و تصویری فعال میشود. گزینه بعدی لوگوی قرمزرنگی شبیه خورشید هست که سمت چپ پایین صفحه نمایش داده میشه و با کلیک بر روی آن از گزینه راهنما میتوانید فایل PDF مربوطه را دانلود و مطالعه نمایید. در نمادی مدرن ، سمت راست پایین صفحه از اولین گزینه تورهای آشنایی با سیستم را مشاهده نمایی فایل PDF راهنمای سایت هم در همین بخش از لوگوی قرمز رنگ پایین صفحه در دسترس شماست."
برای اینکار بر روی لوگوی دایره شکل که در کنار اسمتان در بالای صفحه قرار دارد کلیک کنید و از قسمت تنظیمات از گزینه تغییر نمایش رابط کاربری اوراق بهادار حالت مدرن/کلاسیک را انتخاب نمایید.
لطفا وارد صفحه کاربری خود از طریق سایت فارابیکسو شوید ، روی لوگوی دایره شکل بالای صفحه سمت چپ کلیک کنید وگزینه تعهدهای من را انتخاب نمایید. در حال حاضر دو تعهدنامه یکی مربوط به نمادهای بازارپایه فرابورس و دیگری نمادهای تحت احتیاط وجود دارد که باید بعد از مطالعه تائید آن را انجام دهید تا به شما دسترسی برای معامله این نمادها داده شود
این بخش صرفا در دسترس عموم برای مشاهده و رصد وضعیت معاملات هست و اگر قصد فعالیت و معامله در این بازار دارید باید نسبت به ثبت نام و تکمیل مدارک لازم و اخذ کد آتی اقدام نمایید. با کد بورسی اوارق بهادار مجوز فعالیت در بازار آتی وجود ندارد.
شما هر آنچه که برای معاملات نیاز دارید در فارابیکسو مهیاست. برای تحلیل تکنیکال به راحتی می توانید از بخش مدرن یا کلاسیک به ابزارها و نمودار نمادهای مختلف دسترسی پیدا کنید. توضیح کامل و تصویری این بخش را در فایل راهنمای سایت مشاهده نمایید.
بله شما در صفحه کاربری خود از بخش پروفایل من (لوگوی دایره شکل بالای صفحه سمت چپ کلیک کنید و پروفایل من را انتخاب نمایید) به کد بورسی دسترسی دارید. همچنین پایین صفحه قسمت وضعیت حساب مشتری اسم شما نمایش داده می شود. روبروی نام شما سه حرف اول نام خانوادگی و یک عدد ثبت شده که کد بورسی شماست
با استفاده از این گزینه امکان فیلتر کردن نمادها با توجه به آیتمهای روانشناسی بازار(خریداران و فروشندگان قوی)،کندل ها(شروع قوی و ضعیف) ورصد بازار(آستانه صف خرید و فروش) را دارید.
احتمالا بزرگنمایی (زوم) صفحه بالاست یا رزولوشن مانیتور شما طوری هست که فقط تعدادی از گزینه های منوبار اصلی صفحه را نمایش می دهد. باید با انتخاب همزمان کلید کنترل و علامت منها (-) زوم صفحه را کم کنید یا اینکه از بخش تنظیمات صفحه نمایش خود بالاترین رزولوشن موجود را انتخاب کنید
از بخش درخواستها ، گزینه پرداخت الکترونیکی را انتخاب کرده و مبلغ مورد نظر را به ریال وارد نمایید. توجه داشته باشید طبق مقررات حداکثر مبلغ قابل پرداخت در هر روز یک میلیارد ریال ( از هر کارت عضو شبکه شتاب 500 میلیون ریال ) می باشد. در ضمن نباید سقف برداشت شما از سمت بانک محدود شده باشد.
از بخش گزارش ها، گزینه اوراق بهادار را انتخاب نموده و هر یک از گزینه هایی که مایل هستید جهت گزارش گیری انتخاب نمایید. بهترین و کاملترین بخش گزارش ، گزینه گردش حساب هست که می توانید اطلاعات را از ابتدای فعالیت خود تا به امروز مشاهده نمایید
برای مشاهده اطلاعات تمام پرداخت الکترونیکی هایی که انجام دادید به بخش گزارش ها ، درخواستها ، پرداخت الکترونیکی مراجعه نمایید
خیر در حال حاضر طبق مصوبه بانک مرکزی ، برای انتقال مبالغ بالای 100 میلیون تومان صرفا از طریق مراجعه به بانک و واریز به حساب مقصد می توانید اقدام نمایید.
لطفا از بخش پرداخت الکترونیکی وضعیت واریز وجه را مشاهده نمایید.تائید پرداخت و تائید فارابیکسو با تیک سبز نمایش داده میشود. مشاهده ضربدر قرمز به این معنیست که واریزوجه شما موفقیت آمیز نبوده و وجه کسر شده از حساب شما حداکثر بعد از 72 ساعت(عموما کمتر از یک روز) به حساب شما عودت داده می شود.
احتمالا مشکلی برای ارتباط با درگاه بانکی پیش آمده ، لطفا از بخش درگاه ، گزینه ی دیگری را انتخاب نمایید. دقت کنید که به هیچوجه vpn روشن نباشد.
واریز وجه به حساب شخص 2 روز کاری زمان می برد. در صورتی که مغایرتی در اطلاعات حساب بانکی وجود داشته باشد، با تماس با شماره تلفن 1561 بخش امور مشتریان و ثبت و اصلاح اطلاعات حساب، مشکل برطرف می شود.
"لیست شماره حسابهای واحدهای مختلف کارگزاری از لینک زیر در اختیار شما قرار دارد: https://www.irfarabi.com/Farabi/Bank-Accounts"
برای ثبت درخواست وجه صرفا مبلغی که قابل برداشت هست نمایش داده میشود اگر پول از محل فروش سهام باشد دو روز کاری بعدازتاریخ فروش قابل برداشت خواهد بود.
"بله ، باید از درخواست وجه ثبت شده انصراف دهید تا پول از بلوکه خارج شود و به قدرت خرید شما برگردد. چنانچه تاریخ واریز وجه شما فردای کاری تاریخی که درخواست دادید نباشد ، اتوماتیک مبلغ درخواستی از بلوکه خارج میشود و میتوانید با آن مبلغ ، خرید انجام دهید. توجه داشته باشید اگر میخواهید وجه مورد نظر در تاریخ سررسید واریز شود نباید خریدی از محل وجه درخواستی انجام شود."
.وارد بخش درخواستها شوید از گزینه درخواست پرداخت وجه را انتخاب کرده و تاریخ ، مبلغ و شماره حساب را مشخص نموده و ثبت نمایید. مبلغ مورد نظر شما بلوکه میشود و در تاریخ سررسیدی که انتخاب کردید به حساب شما واریز خواهد شد
.این خطا به معنی عدم مجاز بودن نماد برای معامله است. اگر قبل از ساعت 8.30 که بازار هنوز بسته است و یا نماد به دلایل مختلفی توسط ناظر بازار بسته شده سفارش خرید یا فروش ثبت کنید با این پیغام مواجه می شوید
امکان ثبت سفارش صرفا در ساعات مجاز یعنی از 8/30 الی 12/30 برای سهام و اوراق و از ساعت 12/30 الی 15/30 برای سکه و صندوق های طلا وجود دارد. خارج از این بازه زمانی شما مجاز به ثبت سفارش نخواهید بود.
هنگامی که میزان سرمایه لازم برای انجام سفارش بیشتر از قدرت خرید شما باشد این پیام نمایش داده میشود و چنانچه مایل به افزایش قدرت خرید خود باشید به درگاه پرداخت الکترونیکی هدایت می شوید ولی بعد از پرداخت موفق و اضافه شدن قدرت خرید خود باید مجدد اقدام به ثبت سفارش خرید نمایید. درواقع سفارش قبلی شما به دلیل کسری موجودی در سیستم ثبت نشده است.
اگر شما سهمی را در پورتفوی فارابیکسو نداشته باشید و یا قبلا روی آن نماد سفارش معتبر تا تاریخ یا معتبر تا لغو انتخاب کرده اید و یا سفارش خرید و فروشی که ثبت کرده اید انجام شده باشد این پیام را نمایش میدهد. باید از بخش سفارشات و معاملات وضعیت سفارش های انجام شده و یا در صف خود را مشاهده نمایید
شما برای ثبت سفارش نمادهای بازارپایه ج از ساعت 9 الی 12 صرفا به قیمت کشف شده آن روز امکان ثبت سفارش دارید و سایر قیمتها نامعتبر هست. اگر قیمت مدنظر شما در محدوده مجاز روز باشد در پیش گشایش اول یعنی 8/30 الی 9 یا پیش گشایش دوم 12 الی 12/30 میتوانید ثبت نمایید
حجم نمایشی همان طور که از خود واژه پیداست به معنی تعداد سهمی است که در صف خرید یا فروش نمایش داده میشود. چنانچه معامله گر مایل باشد کل تعدادی که برای خرید یا فروش نماد موردنظرش ثبت میکند ، نمایش داده نشود می تواند از این گزینه استفاده نماید.
وقتی حجم نمایشی را فعال میکنید تعداد آن نباید از تعداد کل سهم بیشتر باشد. حداقل حجم نمایشی باید 30 درصد حجم کل سهام شما باشد.
برای خرید سکه طلا و یا واحدهای صندوق قابل معامله (ETF) باید حتما تعدادی که ثبت میکنید مضربی از 10 باشد در غیر این صورت با این پیغام مواجه میشوید و سفارش شما ثبت نمی شود.
حق تقدم استفاده نشده از طریق فارابیکسو قابلیت معامله ندارد و صرفا با مراجعه حضوری به یکی از شعب و تکمیل درخواست و واریز مبلغ مورد نیاز حق تقدم + مبلغ اسمی سهم می توانید اقدام به خرید آن نمایید. توجه داشته باشید حق تقدم استفاده نشده قابلیت فروش ندارد و صرفا به قصد سهامداری باید خریداری شود. بعد از اتمام فرآیند پذیره نویسی و فروش حق تقدم های استفاده نشده ، تبدیل به سهم شده و به دارایی سهامداران اضافه می گردد.
محدودیتی برای اضافه کردن دیده بان وجود ندارد ولی برای هر دیده بان امکان اضافه شدن 25 نماد هست
بله ، شما می توانید از بخش پورتفوی مجازی نمادهایی را که مدنظر دارید و می خواهید به صورت مجازی معامله کنید انتخاب و به پورتفوی اضافه نمایید و با تغییرات واقعی قیمت سهم در بازار ، وضعیت سود و زیان خود را مشاهده کنید.
از بخش جستجو هر نمادی که انتخاب میکنید اطلاعات و جزئیات کامل آن در کادر زیرین بخش جستجو نمایش داده میشود. کنار نماد یک علامت مداد هست که با کلیک روی آن می توانید نکاتی که می خواهید را بنویسید و ذخیره نمایید. برای مراجعه به کل یادداشتهای خود نیز از ستون سمت چپ صفحه ، آیکون چهارم که با عنوان یادداشت نمایش داده می شود استفاده نمایید
"اولويت انجام سفارش‌های ارسالی با قیمت است و در قیمت های یکسان با زمان بر اساس اولويت قيمت، يك سفارش خريد / فروش اوراق بهادار با بيشترين / كمترين قيمت در ابتداي صف قرار مي‌گيرد و با قیمتهای یکسان سفارشی که زودتر ارسال شده باشد ثبت میشود. معامله هنگامي انجام مي‌شود كه سفارش‌هاي خريد و فروش قيمت يكسان داشته باشند."
.خیر ، کد بورسی مانند کد ملی برای هرشخص منحصر به فرد است و با عضویت در هر کارگزاری کد بورسی شما ثابت می ماند
خیر، کد بورسی و کد سهامداری و کد معاملاتی همگی به یک معناست و شامل سه حرف اول نام خانوادگی فرد و یک عدد 5 رقمی می باشد.
بله ، محدودیتی برای عضویت در کارگزاری ها وجود ندارد و می توانید همزمان در چند کارگزاری معامله انجام دهید.
با مدارک: گواهی فوت، نامه مالیات بر ارث، برگه انحصار وراثت، شناسنامه و کارت ملی متوفی، شناسنامه وکارت ملی وراث به پیشخوان دولتی که با سپرده گذاری طرف قرارداد می باشد مراجعه کنید تا برگ سهام تفکیکی دریافت کنید. بعد از دریافت برگ سهام تفکیکی به یکی از شعب کارگزاری مراجعه نمایید
"خیر ، طبق قانون بازار سرمایه روزهای معاملاتی شنبه الی چهارشنبه از ساعت 8/30 الی 12/30 برای سهام، حق تقدم ها و اوراق بدهی مثل اسنادخزانه ، اوراق مشارکت ، اجاره و... ، از ساعت 8/30 الی 15/30 برای گواهی سپرده زعفران و سکه طلا (سکه تحویل یک روزه ) و از ساعت 12/30 الی 15/30 برای صندوق های سرمایه گذاری مبتنی بر طلا امکان ثبت سفارش و معامله وجود دارد. همچنین برای معامله در بازارآتی ، روزهای شنبه الی چهارشنبه از ساعت 10 الی 17 و روزهای پنج شنبه از ساعت 10 الی 16 ثبت سفارش و معامله انجام می شود."
بله شما می توانید هر سهمی را که می خرید در صورت تمایل همان روز هم بفروشید.
"بازارهای معاملاتی سهام به دو بخش بورس و فرابورس تقسیم میشوند. شرکتهایی که در بازارفرابورس معامله می شوند در سه بازار مختلف اول ، دوم و پایه معامله می شوند که سهام بازار پایه در سه زیرمجموعه الف ، ب و ج معامله می شود. نکاتی که باید برای معامله سهام بازار پایه مدنظر داشته باشید عبارتند از: تعهدنامه مربوط به پذیرش ریسک معامله بازار پایه باید حتما به تائید سفارش دهنده رسیده باشد. دامنه نوسان سهام بازار پایه الف و ب 10 درصد و بازارپایه ج بدون محدودیت دامنه نوسان می باشد. ساعت انجام معامله بازار پایه ب و ج شامل دو پیش گشایش از ساعت 8/30 الی 9 صبح و 12 الی 12/30 ظهر میشود و از ساعت 9 الی 12 صرفا به قیمت کشف شده ی همان روز امکان ثبت سفارش و انجام معامله وجود دارد. همچنین نمادهای بازار پایه ج فقط روزهای زوج امکان معامله دارند."
"با اجرای اصلاحات مدنظر سازمان بورس که از دی ماه 1396 اجرایی شد، تغییراتی در نحوه افشای اطلاعات ، پذیرش شرکت ها و توقف و بازگشایی نمادها ایجاد شد که پیرو آن اصطلاح معاملات تحت احتیاط و فرم اطلاع از ابهام این نوع معاملات بوجود آمده است که قبل از ثبت سفارش برای این دسته از نمادها باید حتما فرم مربوطه را از بخش تعهدهای من تائید کنید. چنانچه شرکتی در افشای اطلاعات خود از مصوبات سازمان و هیئت نظارت آن پیروی نکرده باشد به تشخیص سازمان مشمول فرآیند تعلیق قرار میگیرد و این موضوع از طریق سایت کدال با درج علامت هشدار(مثلث قرمزرنگ) درکنار اطلاعیه های شرکت مربوطه به اطلاع سهامداران و متقاضیان انجام معامله نماد مربوطه ، می رسد.با کلیک برعلامت درج شده کنار عنوان اطلاعیه ، مواردی که افشا نشده نمایش داده می شود. همچنین لیست تمام شرکتهای مشمول این موضوع تحت عنوان نمادهای تحت احتیاط، مشمول فرآیند تعلیق و تعلیق شده همراه با جزئیات کامل (شامل تاریخ اجرا و دلایل) از طریق سایت بورس اوراق بهادار تهران به نشانی http://tse.ir/undersupervision.html در اختیار عموم قرار دارد."
از بخش پیام ناظر سهم در سایت www.tsetmc.com یا بخش اخبار در فارابیکسو که امکان فیلتر کردن هم دارد و می توانید گزینه پیام های ناظر بازار را انتخاب نمایید. همچنین اطلاعات تفصیلی نماد در سایت www.codal.ir موجود می باشد.
باید اطلاعیه رسمی ثبت افزایش سرمایه شرکت در سایت کدال منتشر شود و سهام ناشی از افزایش سرمایه توسط سپرده گذاری مرکزی قابل معامله گردد تا با توجه به تعداد متعلقه به پروتفوی سهامدارن اضافه گردد. توجه فرمایید که باید در زمان قابل معامله شدن سهام جایزه حداقل یک سهم از آن شرکت را در پورتفوی خود داشته باشید. در صورتی که کل سهام را قبل از اعمال افزایش سهام جایزه فروخته باشید باید از بخش درخواستها - درخواست تغییر کارگزار ناظر ثبت نمایید.
باید به سایت کدال به نشانی https://codal.ir مراجعه نمایید و از بخش جستجوی اطلاعیه ها نماد یا اسم شرکت را وارد و اطلاعیه زمان بندی پرداخت سود را جستجو نمایید. البته با توجه به راه اندازی سامانه سجام و ثبت و تائید شماره حساب بانکی سهامدارن ، از این به بعد سودهای نقدی مصوب ، مستقیما توسط امورسهام شرکتها واریز می گردد.
وقتی شرکتی افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی انجام می دهد حق تقدم به سهامداران تعلق میگیرد که بعد از مجمع با نمادسهم+ح به پورتفوی سهامداران اضافه میشود و یک مهلت استفاده ی حداکثر 90 روزه دارد. طی این زمان یا باید حق تقدم را فروخت و یا مبلغ اسمی 1000 ریال را به ازای تعداد حق تقدم متعلقه به حساب بانکی شرکت واریز نمود. برای این کار باید با اداره سهام شرکت تماس گرفته و شناسه پرداخت بگیرید سپس اقدام به واریز وجه مربوطه و ارسال فیش واریزی به اداره سهام شرکت نمایید تا بعد از اتمام فرآیند پذیره نویسی ، حق تقدم ها تبدیل به سهم شده و به دارایی شما اضافه گردد
بله ، باید به یکی از دفاتر پیشخوان دولت که خدمات بورسی ارائه می دهند مراجعه نمایید و درخواست اصلاح مشخصات دهید. بعد از اینکه اصلاح مشخصات شما انجام و تائیدیه آن پیامک شد با کارگزاری تماس گرفته و مشخصات خود را جهت ثبت کد بورسی جدید اعلام نمایید
برای گرفتن برگ سهم خود باید از طریق مراجعه به سپرده گذاری مرکزی یا دفاتر پیشخوان دولت که خدمات بورسی دارند و یا کارگزاری که سهم را خریده اید اقدام نمایید.
کارمزد طبق تعرفه مصوب سازمان بورس اخذ می شود و درصد آن برای خرید و فروش و سهام و اوراق و سکه و صندوق و ... متفاوت است. جزئیات کامل درصد کارمزد را می توانید از لینک زیر مشاهده نمایید: https://www.irfarabi.com/Farabi/Commission-Rate-Transactions
کارمزد طبق تعرفه مصوب سازمان بورس اخذ می شود و درصد آن برای خرید و"این اوراق توسط بانک مسکن منتشر می شود و برای افرادی کاربرد دارد که از قبل سپرده ای در بانک مسکن نداشته و یا برای گرفتن وام عجله دارند. در بازار فرابورس معامله می شوند لذا برای تهیه آن باید شخص متقاضی کد بورسی داشته باشد. هر برگه از این اوراق نماینده ۵ میلیون ریال تسهیلات خواهد بود یعنی به طور مثال برای دریافت وام 800 میلیون ریالی باید 160 عدم گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن خریداری شود. نماد معاملاتی این اوراق شامل نام ماه و دو رقم آخر سال صدور می ‌باشد. به عنوان مثال نماد “امتیاز تسهیلات مسکن فروردین 97 ” مربوط به اوراقی است که در فروردین ماه 97 منتشر شده است و با نماد تسه9701 قابل جستجو در سایت فارابیکسو و یا TSETMC میباشد. کارمزد خرید و فروش این اوراق نیز به ترتیب عبارتند از: ۰.۴۹ درصد و ۰.۲۴ درصد مبلغ کل معامله امکان معامله این اوراق به صورت آنلاین وجود ندارد و باید حتما شخص متقاضی به یکی از شعب کارگزاری مراجعه و ضمن پرداخت وجه مورد نیاز و تکمیل فرم درخواست خرید ، نسبت به تهیه آن اقدام نماید. گواهی موردنیاز برای ارائه به بانک ، معمولا بعدازظهرروز کاری بعد از تاریخ خریداری شده آماده تحویل است ولی ترجیحا قبل از مراجعه به کارگزاری با شعبه مربوطه تماس گرفته و از آماده بودن اوارق اطمینان حاصل نمایید"
بله ، مدت اعتبار اوراق صادره از تاریخ صدور به مدت دو سال است که این مدت با نظر بانک مسکن و در شرایط خاص حداکثر تا دو دوره ۶ ماهه قابل تمدید است. همچنین تا 4 ماه پس از خرید امکان فروش آن وجود ندارد.
مسلما بهتر است اوراقی را بخرید که ارزان‌تر است. اوراق تاریخ‌ های مختلف به لحاظ کارکرد هیچ تفاوتی باهم ندارند. با این‌ حال حتماً با بانک هماهنگ باشید. از زمانی که اوراق را می‌ خرید تا زمان استفاده در بانک ممکن است مدتی زمان صرف شود و در صورتی ‌که اوراق شما به زمان ابطال خیلی نزدیک باشد ممکن است پیش از استفاده در بانک باطل شود و مبلغی که بابت خرید اوراق پرداخت کردید بازپس داده نخواهد شد. بنابراین این زمان را در نظر بگیرید.
اخزا یا همان اسناد خزانه اسلامی نوعی از ابزارهای مالی اسلامی مبتنی بر بدهی است و درواقع اوراق بهادار با نامی است که دولت آن را به جای بدهی ‌های خود بابت طرح ‌های تملک دارایی‌ های سرمایه ‌ای با قیمت اسمی و سررسید معین به طلبکاران غیردولتی واگذار می‌کند. برای تخصیص دادن این اوراق به طلبکاران ، نیاز به داشتن کد بورسی است و معامله آن در بازار فرابورس انجام میشود. مبلغ اسمی این اوراق یک میلیون ریال است و به کسرقیمت معامله میشود ( قیمتی پایین تر از 100 هزار تومان که با توجه به سررسید اوراق و عرضه تقاضای آن مشخص میشود) . کارمزد خرید و فروش این اوراق 0/000725 ارزش کل اوراق است. این اوراق سود پرداختی دوره ای ندارند، بلکه سودی که شما بدست می آورید ناشی از اختلاف قیمت در زمان خرید و زمان سررسید اوراق است. هرچه به زمان سررسید نزدیکتر شویم قیمت اوراق بالاتر می رود و نهایتا در زمان سررسید به حساب بانکی دارندگان این اوراق به ازای هر ورقه 100 هزار تومان واریز می گردد"
بله این اوراق از اعتبار کافی جهت سرمایه گذاری برخوردارند و ضامن آن نیز وزارت امور اقتصادي و دارايي بوده و خزانه‌داري كل كشور پرداخت مبلغ اسمی اسناد خزانه اسلامی در هر مرحله را تعهد كرده است. همچنین خزانه‌داری کل کشور بازپرداخت این اوراق در سررسيد را در زمره ديون ممتاز دولت قرار داده است بدين معني كه پرداخت مبلغ اسمي اسناد خزانه اسلامی در سررسيد اين اوراق، هم‌رديف پرداخت حقوق كاركنان دولت بوده و با همان درجه اهميت و اضطرار صورت مي‌گيرد.
" از ویژگی های کارگزاری فارابی می توان به سرعت عمل در ارسال سفارش های همزمان خرید و فروش اشاره کرد ، نمای کاربری در دو حالت متفاوت کلاسیک و مدرن (سطح گرافیک بالا) دسترسی به تحلیل های روزانه تحلیلگران خبره و اخبار بورس 24 و ارائه سیگنال نحوه کارکرد آسان با فارابیکسو ایجاد دیده بان شخصی برای نمایش نمادهایی که جهت بررسی مد نظر دارید دسترسی به چارت پیشرفته تکنیکال و ابزار کامل تحلیلی بدون نیاز به نصب نرم افزار جداگانه داشتن راهنمای استفاده به دو صورت پی دی اف و فیلم داشتن اپلیکیشن موبایل برای هر دوسیستم عامل اندروید و ios گذاشتن سفارش لینک به سرخط امکان فلش تریدینگ(صاعقه) ایجاد پرتفوی مجازی در فارابیکسو مشاهده هات لیست که در برگیرنده روانشناس بارار، فاندامنتال، رصد بازار و کندل ها امکان معاملات آنلاین صندوق طلا،سکه های تحویل فوری و سلف سکه داشتن پشتیبانی قوی و راههای ارتباطی متفاوت با کارگزاری بصورت نوشتاری و تلفنی و کانالهای آموزشی و تحلیلی و ... در شبکه های اجتماعی برقراری تماس با 1561 بدون نیاز به گرفتن کد شهر از سراسر ایران دسترسی به شعب متعدد کارگزاری انجام احراز هویت به صورت رایگان در محل انتخابی شما از طریق بیکسوپیک امکان ثبت سفارش پیش از موعد عرضه اولیه ها مشاهده پیام های ناظر و کدال نمودار عرضه و تقاضا در 5 سطر گذاشتن یادداشت برای نمادهای مورد نظر خود مشاهده سهم های در آستانه صف فروش و در آستانه صف خرید امکان تغییر کارگزار ناظر سهم به صورت آنلاین تغییر تم و پس زمینه فارابیکسو بخش آموزشی بیکسو تی وی BixoTv امکان سرمایه گذاری در صندوق سرمایه گذاری یکم و دوم اکسیر فارابی اخذ تسهیلات اعتباری با هزینه بهره پایین و بدون نیاز به چک و سفته و سایر ویژگیهایی که اگر کاربر سامانه فارابیکسو باشید به خوبی با آنها آشنا خواهید شد "
"چنانچه از صحت آدرس ایمیل خود مطمئنید از طریق مرورگر گوگل کروم یا موزیلا وارد سایت irfarabi شوید توجه کنید آدرس ایمیل را دقیق و به زبان انگلیسی تایپ نمایید. ( کپی-پیست نکنید و اعداد حتما به لاتین تایپ شود )"
خیر کپی کارت ملی به تنهایی مورد تائید نیست، باید تصویر رسید ثبت احوال جهت صدور کارت المثنی را هم ارائه نمایید
چنانچه کارت ملی قدیمی یا کپی آن موجود است به همراه تصویر رسید ثبت نام شما جهت دریافت کارت جدید ، کفایت میکند
خیر ، برای هر فردی باید با یک ایمیل و شماره موبایل جداگانه ثبت نام انجام شود.
برای گرفتن کد بورسی و عضویت در کارگزاری فارابی داشتن مدرک تحصیلی الزامی نیست ولی برای هر خرید یا فروشی باید به صورت حضوری به یکی از شعب فارابی مراجعه کنید ، چنانچه بخواهید به صورت آنلاین وازطریق سامانه معاملات برخط اقدام به خرید و فروش نمایید بله باید حتما مدرک تحصیلی حداقل دیپلم ارائه نمایید.
با توجه به اولویت تاریخ ثبت نام و محل تعیین شده توسط شما ، معمولا طی یک هفته کاری تماس گرفته شده و هماهنگی جهت مراجعه انجام می شود. برای پیگیری بیشتر می توانید با شعبه مربوطه و یا چنانچه ساکن تهران هستید با 1561داخلی 604 تماس بگیرید. در حال حاضر هزینه ای ندارد و رایگان میباشد.
خیر ، برای احراز هویت سجام حتما باید شخص متقاضی خود به یکی از مراکز منتخب سجام ، مراجعه نماید. روزهای مراجعه به شعب منتخب در کارگزاری فارابی شنبه الی چهارشنبه از ساعت 8/30 الی 15/30 میباشد
هنگام ثبت نام و تکمیل بخش مربوط به نحوه احراز هویت ، گزینه ساکن شهرهای موجود در لیست نیستم را انتخاب نمایید،بعد از اتمام ثبت نام فرمهای مربوطه و سایر توضیحات لازم از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد.
خیر ، نام کاربری و رمز عبور فارابیکسو بعد از احراز هویت و صدور کد بورسی شما صادر خواهد شد و از طریق پیامک به اطلاع شخص خواهد رسید.
ثبت درخواست عرضه اولیه در روز قبل از عرضه از طریق بخش درخواست های فارابیکسو
بله ، هنگامی که اطلاعیه رسمی عرضه اولیه توسط سازمان منتشر و نماد درج شود ، نماد در این بخش فعال میشود ( معمولا یکی دو روز قبل از انجام عرضه اطلاعیه رسمی آن منتشر می گردد) و شما می توانید از بخش درخواستها ، درخواست عرضه اولیه ثبت سفارش روی نماد مذبور را انجام دهید. این گزینه تا نیم ساعت قبل از شروع ثبت سفارش های آنلاین فعال هست و پس از آن غیرفعال میشود و صرفا از طریق ثبت سفارش آنلاین امکان شرکت در عرضه اولیه را خواهید داشت.
"باید حتما در بازه زمانی که توسط سازمان مشخص و در بخش پیام های ناظر بازار در سایت www.tsetmc.com و یا بخش پیامها در فارابیکسو منتشر میشود و با توجه به حداکثر تعداد و قیمتی که تعیین شده ، ثبت سفارش را انجام دهید. توجه داشته باشید چنانچه عرضه اعتباری نباشد باید حتما قدرت خرید کافی داشته باشید و بعد از ثبت سفارش مبلغ مورد نیاز برای خرید بلوکه شود همچنین حتما بعد از ثبت سفارش ، پیغام "" رکورد مورد نظر ثبت گردید"" نمایش داده شود . وضعیت سفارش را در بخش سبد سفارش در ستون توضیحات میتوانید ببینید. هر پیامی جز این مشاهده نمودید باید مجدد ثبت سفارش را انجام دهید. "
خیر انجام سفارش به حداکثر تعداد با حداکثرمبلغ مجاز انجام میشود ، اگر مایل هستید از قبل سفارش ثبت کنید و سیستم در روز عرضه ، سفارش شما را اجرا کند باید سرمایه لازم در قدرت خرید داشته باشید.
اهم مشکلات مربوط به : نداشتن قدرت خرید کافی –اشتباه وارد کردن تعداد و قیمت اشتباه - رعایت نکردن تایم اعلام شده
در گذشته برای ثبت سفارش عرضه اولیه همه ی سفارش ها باید در یک زمان معین با یک قیمت مشخص ارسال و ثبت میشد که مشکلات عدیده ای بوجود آورده بود ولی با تغییر شیوه و اجرایی شدن روش بوک بیلدینگ دیگر نیازی به ثبت سفارش ها در یک لحظه نیست و از قبل بازه قیمتی و تعدادی برای متقاضیان مشخص می شود و در یک بازه زمانی معین که معمولا دو ساعت هست ، متقاضیان امکان ثبت سفارش دارند. بعد از پایان زمان معین شده ، سفارش گیری متوقف شده و بر اساس اولویت قیمتهای پیشنهادی ثبت شده توسط افراد و با توجه به تعداد کل سهام مجاز برای عرضه و کل سفارشات ثبت شده در هسته معاملات کشف قیمت صورت میگیرد و تسهیم به نسبت انجام میشود (بخاطر همین موضوع هست که تعداد تعلق گرفته نهایی لزوما با تعداد درخواست ثبت شده یکسان نیست)
خیر اجباری نیست ، چنانچه کد بورسی ندارید قسمت مربوطه را خالی بگذارید و ذخیره و تائید را انتخاب و وارد مرحله بعدی شوید. اگر کد بورسی دارید سه حرف ابتدای کد را جداگانه و عدد را هم جدا وارد نمایید
باید برای احراز هویت حضوری به یکی از مراکز منتخب سجام مراجعه نمایید. برای مشاهده اطلاعات مراکز منتخب می توانید از لینک زیر استفاده نمایید: https://www.irfarabi.com/Farabi/Branches
بله، برای ثبت نام در سجام باید مبلغ 10.000 تومان به صورت آنلاین پرداخت شود و برای احراز هویت از طریق دفاتر پیشخوان دولت نیزبرای شخص اصیل 50.000 ریال و برای نماینده قانونی 100.000 ریال است. ولی احراز هویت در دفاتر کارگزاری ها ، بدون اخذ هزینه انجام میشود.
بله ، کارگزاری فارابی جزء کارگزاری های منتخب جهت احراز هویت سجام می باشد و می توانید روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8/30 الی 15/30 به یکی از شعب منتخب اعلام شده در سایت سجام مراجعه نمایید.
تمام اعضای هیئت مدیره باید برای احراز هویت حضوری سجام به یکی از مراکز منتخب مراجعه نمایند.
خیر ، همه افراد دارای کد پیگیری 10 رقمی سجام با در دست داشتن شناسنامه و کارت ملی می توانند جهت احرازهویت سجام به شعب منتخب کارگزاری فارابی مراجعه نمایند.
خیر ، لطفا کد پیگیری را نزد خود محفوظ نگه دارید و هنگام مراجعه برای احراز هویت حضوری به مسئول مربوطه اعلام نمایید.
بله ، ابتدا وکیل در سجام ثبت نام انجام می دهد سپس برای ثبت نام موکل باید گزینه نماینده قانونی را انتخاب کرده و در ادامه تصویر وکالتنامه و شناسنامه و کارت ملی وکیل و موکل را آپلود نمایید در صورت تائید آن ، کد پیگیری 10 رقمی ارسال خواهد شد.
بله ، به جز شماره موبایل باقی اطلاعاتی که ثبت می کنید باید متعلق به فرزندتان باشد حتی شماره حساب بانکی
برای افراد زیر 18 سال ، ولی یا قیم قانونی احرازهویت می شود و فرمهای مربوطه را امضا می نماید
برای سیستم عامل اندروید باید از پلی استور گوگل و برای IOS از سیب اپ استفاده نمایید. واژه mobixo را جستجو و نسخه متناسب با سیستم عامل گوشی خود را دانلود و نصب نمایید. سپس با نام کاربری و رمزعبور اکانت فارابیکسوی خود وارد برنامه شوید. توجه داشته باشید برای گوشی های با سیستم عامل اندروید ورژن نسخه اندروید گوشی پایین تر از 5 نباشد.
فعلا در موبیکسو امکان تائید تعهدنامه میسر نیست. لطفا وارد صفحه کاربری خود در سایت فارابیکسو شوید و روی لوگوی دایره شکل بالای صفحه سمت چپ کلیک کنید وگزینه تعهدهای من را انتخاب نمایید. در حال حاضر دو تعهدنامه یکی مربوط به نمادهای بازارپایه فرابورس و دیگری نمادهای تحت احتیاط وجود دارد که باید بعد از مطالعه تائید آن را انجام دهید تا به شما دسترسی برای معامله این نمادها داده شود
دقت داشته باشید که همواره از نسخه به روز موبیکسو استفاده کنید . برای گوشی های با سیستم عامل اندورید به جز موبیکسو، web view و google chorme را نیز از پلی استور گوگل آپدیت کنید.
بله برای فعال شدن دسترسی ابزارتحلیل تکنیکال باید گوشی خود را به حالت افقی (Landscape) دربیاورید
خیر ، رمز و نام کاربری فارابیکسو و موبیکسو یکسان می باشد. با یک نام کاربری و رمزعبور می توانید وارد هر دو شوید.
خیر برای استفاده از اپلیکیشن باید حتما نام کاربری و رمزعبور مورد نیاز را داشته باشید که برای این امر باید احراز هویت صورت گیرد و کد آنلاین برایتان صادر شود.
"در سامانه معاملات ، دارایی سهامداران در هر یک از نمادهای معاملاتی ،زیر نظر یک کارگزار قرار خواهد گرفت، که به آن کارگزار ناظر گفته می شود و از آن پس سهامداران دارایی سهام خود را در هر نماد معاملاتی صرفاً از طریق کارگزار ناظر خود در آن نماد معاملاتی می توانند به فروش برسانند. هرچند سهامداران هنوز می توانند با مراجعه به هریک از کارگزاران نسبت به خرید سهام اقدام نمایند. ممکن است دارایی سهامدار در یک نماد معاملاتی زیر نظر یک کارگزار ناظر و در نماد معاملاتی دیگر زیر نظر کارگزار ناظر دیگری باشد. در زمان راه اندازی سامانه معاملاتی جدید کارگزار ناظر بر اساس سوابق فعالیت سهامدار با کارگزاران مختلف در بورس اوراق بهادار تعیین می گردد. درصورتی که سهامدار مبادرت به فروش کل دارایی سهام قابل معامله خود در یک نماد معاملاتی نماید و دارایی سهام قابل معامله وی در آن نماد معاملاتی باید برای حداقل یک روز صفر باشد، در این صورت کارگزار خریدار در اولین معامله بعدی،کارگزار ناظر وی در آن نماد معاملاتی خواهد بود. سهامداران می توانند جهت تغییر کارگزار ناظر خود به یکی روشهای زیر اقدام نمایند: - مراجعه به دفاتر تمامی شرکت هاى کارگزارى فارابی و تکمیل فرم مربوطه جهت تعیین یا تغییرکارگزار ناظر - دریافت اکانت آنلاین از کارگزاری فارابی و ثبت درخواست تغییر کارگزار ناظر از طریق آنلاین . نکته: بدیهى است تعیین و تغییر کارگزار ناظر در دو مبدا فوق منوط به دارا بودن کد صحیح و فعال خواهد بود "
عملیات تغییر ناظر و اضافه شدن دارایی جدید به پورتفوی شما در فارابیکسو طی یک الی دو روز کاری انجام می شود.
برای این کار باید تغییر ناظر انجام شود. کافیست از بخش درخواستها ، درخواست تغییر کارگزار ناظر را انتخاب نمایید و نماد سهم موردنظر خود را ثبت کنید.
پس از اطمینان از ثبت صفارش و معامله، و اینکه معاملات توسط ناظر ابطال نشده، بیشترین اشکال مربوط به ناظر نبودن کارگزاری است. برای حل این مشکل با مراجعه به منو درخواست ها و در بخش تغییر کارگزار ناظر، نماد مورد نظر را ثبت نموده. پس از تایید کارگزار قبلی، سهم به پورتفوی شما منتقل می شود.
زمانی این اتفاق می افتد که کارگزاری فارابی ناظر سهم شما نباشد. طبق قانون فعلی معاملات در بازارسرمایه ، از هر کارگزاری اولین بار سهم را خریده یا آخرین بار فروخته باشید ناظر سهم شما خواهد بود تا زمانی که تغییر ناظر انجام دهید. در این شرایط کافیست از بخش درخواستها ، درخواست تغییر کارگزارناظر را انتخاب و نماد سهمی که از پورتفوی شما حذف شده ثبت نمایید.
چنانچه سفارش خریدی در صف داشته باشید مادامی که معامله انجام نشده مبلغ مربوطه به صورت بلوکه شده در می آید چنانچه سفارش خرید شما انجام شود از بلوکه خارج و از قدرت خرید کسر میگردد در غیر این صورت روز کاری بعد وجه بلوکه شده دوباره به قدرت خرید شما برمیگردد توجه داشته باشید این اتفاق برای حالتی هست که سفارش شما معتبر تا لغو نباشد. برای سفارش های معتبر تا لغو تا زمانی که سفارش در صف باشد پول بلوکه خواهد ماند و اگر نماد سهم به هر علتی ممنوع-متوقف شود پول بلوکه می ماند. همچنین در صورت درخواست پرداخت وجه مبلغ درخواستی شما بلوکه میشود.